Czy filtrowaną wodę można podawać dzieciom i niemowlętom?

Czy filtrować miękką wodę
Czy filtrować miękką wodę?
Luty 2, 2019
Czy filtry całkowicie usuwają z wody kranowej zawarte w niej minerały
Czy filtry całkowicie usuwają z wody kranowej zawarte w niej minerały?
Luty 12, 2019

Woda jest najlepszym napojem zarówno dla dzieci, jak i dla nas, dorosłych. Nie przyczynia się do powstawania próchnicy i nadmiernej masy ciała, a także zaspokaja pragnienie. Wraz z oddychaniem, przemianą materii i potem, tracimy ją z naszego ciała, dlatego prawidłowe nawadnianie jest tak ważne.

W przypadku dzieci warto wyrobić u nich nawyk sięgania po wodę, gdy chce im się pić. Tylko jaka woda sprawdzi się w przypadku niemowląt, a co możemy zaoferować starszym dzieciom? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Woda dla dziecka – od kiedy podawać?

Dieta każdego dziecka powinna zawierać wodę i to nie tylko wtedy, gdy odczuwa ono pragnienie. Pozbawiona kalorii woda to idealny napój dla młodego organizmu, który przyswaja nowe płyny.

Według lekarzy dziecko, które jest karmione piersią, można dopajać wodą nawet od 6 miesiąca życia. Nie powinniśmy wzbogacać jej cukrem, ani niesłodzoną glukozą. Zamiast tego warto wcisnąć kilka kropel cytryny dla zmiany smaku.

Dawka wody dla niemowląt to około 750 ml wody dziennie, a dzieciom powyżej szóstego miesiąca można podnieść ten poziom o dodatkowe 50 ml. Im dziecko starsze, tym bardziej będzie aktywne, co niesie ze sobą dodatkową potrzebę zaspokojenia pragnienia. Warto przyjrzeć się poniższej tabeli:

 

Wiek dziecka Zapotrzebowanie na wodę
1 – 3 lata ok. 1300 ml
4 – 6 lat ok. 1700 ml
7 – 9 lat ok. 2000 ml

 

Powyżej dziesiątego roku życia ilość spożywanej wody zależy od stylu życia (bardziej aktywni wydalają więcej potu, dlatego potrzebują zwiększonej dawki wody), płci, a także wagi.

Jaką wodę stosować?

Staramy się uważać na to, co podajemy naszym dzieciom. Przeglądamy etykiety, dopytujemy lekarzy, konsultujemy się z innymi rodzicami. To samo dotyczy ubrań, posiłków i wody. Czy wystarczy woda butelkowana? A niemowlęta?

Przede wszystkim mówimy stanowcze „Nie!” dla wody z kranu, w której znajduje się szkodliwy chlor i inne związki chemiczne. Dla niemowląt wystarczy woda ze sklepu. Należy ją jednak przegotować. Dodatkowym atutem będzie pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Starszym dzieciom nie trzeba już gotować takiej wody. Jest kupowanie jej jest jednak nieekonomiczne. Aby zaoszczędzić trochę pieniędzy, najlepiej najpierw zainwestować. A w co?

Dzbanek filtrujący Dafi Astra Unimax 3,0 L

To tylko jedna z wielu propozycji tego producenta. Brak osadów, zapachu chloru i smaczny smak skuszą dziecko to zainteresowania się tym napojem. Dzbanek ten kosztuje około 50 złotych.

Trzeba pamiętać o comiesięcznej wymianie filtra, o czym przypomni licznik znajdujący się w wyposażaniu dzbanka. W ciągu 4 tygodni można przefiltrować 150 litrów wody, czyli 100 butelek o pojemności 1,5 litra. Woda jest o wiele czystsza od tej z kranu, co odczują nie tylko dzieci, ale też dorośli. Korzyścią używania tego typu dzbanka jest oszczędność czasu i pieniędzy, a także dłuższa żywotność sprzętów AGD – dzięki filtrom węglowym woda z dzbanków Dafi pozbawiona jest kamienia, który osadza się w żelazku, ekspresie i na grzałce czajnika.

Filtr można także założyć bezpośrednio na kran.

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch i prowadzić działania marketingowe.
Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Ok